علم و لذت

مطالب علمی روز دنیا ، از علم لذت ببرید

مطالب علمی روز دنیا ، از علم لذت ببرید

علم و لذت

علم و لذت ، نام وبسایتی است ، که مطالب علمی روز دنیا را برای شما به ارمغان می آورد .مطالبی که باعث می شوند که شما از فراگیری علم لذت ببرید . امید است تا با همراهی شما ، به هدف خود که رسیدن به جامعه ای مدرن است دست یابیم .
با تشکر ، مدیرییت

بایگانی

۴ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

روز یکشنبه راکت Falcon 9 ساخت SpaceX که در حال حمل محموله‌ای به ایستگاه فضایی بین‌المللی بود، کمی پس از پرتاب منفجر شد. پرتاب این راکت که در شرایط جوی ایده‌آل صورت گرفته بود در ابتدا به خوبی انجام شد تا این که پس از گذشت دو دقیقه ناگهان از هم پاشید. به گفته‌ی سخنگوی ناسا، SpaceX در حال حاضر در تلاش است تیمی را برای جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات تعیین کند و هنوز اطلاعات چندانی در مورد دلیل این اتفاق در دست نیست.

راکت‌های Falcon9 تا پیش از این ۱۹ پرتاب موفقیت‌آمیز پیاپی داشته‌اند، اما از اکتبر ۲۰۱۴ این سومین بار است که محموله‌هایی که به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب می‌شوند، شکست خورده و از بین می‌روند؛ دو راکت قبلی در سال ۲۰۱۴ از ویرجینیا و در اوایل سال ۲۰۱۵ از روسیه پرتاب شده بودند که اولی بلافاصله پس از پرتاب منفجر شد و راکت دوم به دلیل نقص فنی به ایستگاه فضایی نرسید و پس از ورود به فضا مجدداً به زمین بازگشت. در حال حاضر پرتاب راکت دیگری برای روز جمعه برنامه‌ریزی شده که حاوی یک محموله‌ی ژاپنی است.

این راکت Falcon9 در حال حمل یک محموله‌ی ۲ تُنی به ایستگاه فضایی بود که ذخیره‌ی غذایی، مجموعه‌ای از آزمایشات و تحقیقات و دیگر مایحتاج ایستگاه از جمله قطعاتی ساخت شرکت‌های بوئینگ و SpaceX را شامل می‌شد و عاقبت کپسول حاوی این محموله هنوز مشخص نیست. قرار است ناسا به زودی کنفرانسی را برای ارائه‌ی توضیحات بیشتر در مورد این اتفاق برگزارکند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۰۲:۴۵
گروه فیزیک
full-moon-juarez-mexico

ماه، برخلاف دیگر نقاط منظومه‌ی شمسی، سیاره‌ای است که برای انسان‌ها آشناست و به مدد ۳۸۰.۰۵ کیلوگرم سنگ و خاکی که برنامه‌ی فضایی آپولو از ماه به زمین آورده، اطلاعات خوب و موثقی نیز در مورد ساختار و مواد تشکیل‌دهنده‌ی این سیاره داریم. این نمونه‌ها که از خاکه‌سنگ و سنگ‌پوشه‌ها تشکیل شده‌اند، به تکه‌های باریک تقسیم شده و پولیش شده‌اند تا انجام تحقیقات زمین‌شناختی بر آن‌ها ممکن شود.

ماه نیز مانند سیاره‌ی ما دارای ساختاری لایه‌لایه است و هسته‌ی آن در پوسته و جُبه پوشیده شده است؛ همچنین فرآیندهای زمین‌شناختی مانند تبلور جزئی که موجب شکل‌گیری سنگ‌ها و صخره‌ها می‌شوند، در ماه نیز مانند زمین رخ می‌دهند.

گدازه‌هایی که این سنگ‌های آذرین را تشکیل داده‌اند، در اثر حرارت ناشی از برخورد شهاب‌سنگ‌های عظیم با سطح ماه ایجاد شده‌اند که موجب به وجود آمدن دریاواره‌ها شده است. اخیرترین برخوردی که موجب به وجود آمدن دریاواره‌ها در سطح ماه شد، به حدود ۳ میلیارد و قدیمی‌ترین آن‌ها به ۳.۸ میلیارد سال پیش باز می‌گردد. پس از برخورد، گدازه در این دهانه‌های برخوردی فوران کرده و سپس آن‌ها را پر می‌کند و به دلیل وجود خلأ در فضا، فرآیند سرد شدن نسبتاً آرام پیش می‌رود و موجب شکل گرفتن الگوهایی در سنگ‌ها می‌شود.


نقشه ی نقاط مختلف فرود ماموریت های آپولو بر ماه

بیشتر این سنگ‌ها ساختارهایی شکسته و ترک‌خورده دارند و حاوی ذرات شیشه‌ای هستند که در اثر تغییر شکل فلدسپات‌ها به وجود آمده است. اما شاید پرتعدادترین سنگ‌هایی که امروزه بر سطح ماه وجود دارند، خاکه‌سنگ‌هایی باشند که در اثر برخورد شهاب‌سنگ‌های بی‌شمار به سطح ماه به وجود آمده‌اند؛ این خاکه‌سنگ‌ها در اثر شکستن و خرد شدن دیگر سنگ‌ها در اثر برخورد به وجود می‌آیند و می‌توان نقشه‌ی پراکندگی آن‌ها را در سطح ماه با استفاده از تلسکوپ ترسیم کرد و همین «سازه‌های سطح ماه» به عنوان هدف اولیه‌ی کشف و بررسی ماموریت‌های آپولو تعیین شده بودند.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۰۱:۴۸
گروه فیزیک

macs0416-hffpar_ir_dark_core4
تصویر تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانی MACS0416.1-2403

محققین بریتانیایی موفق به ساخت یک دستگاه هوش مصنوعی شده‌اند که می‌تواند فضای کیهان را بررسی کرده و انواع کهکشان‌ها را بدون کمک انسانی و به طور کاملاً مستقل، تشخیص دهد. این دستگاه هوش مصنوعیِ شناخت تصویری می‌تواند در آینده برای ساخت روبات‌هایی مورد استفاده قرار گیرد که می‌توانند بهتر «ببینند» و این تکنولوژی برای تشخیص بهتر تومورها در علم پزشکی یا تشخیص کارآمدتر سلاح‌ها در زمینه‌ی حفاظت از اماکنی مانند فرودگاه‌ها و مانند آن کاربری خواهد داشت.

به عنوان مثال این کامپیوتر می‌تواند کهکشان‌های بیضوی (نقاط زرد رنگ)، کهکشان‌های مارپیچی و کهکشان‌های ستاره‌فشان (نقاط آبی رنگ) را به راحتی در تصویر فوق شناسایی کند. این اختراع از این رو دستاوردی دارای اهمیت شناخته می‌شود که این دستگاه می‌تواند به طور خودکار همان کاری را انجام دهد که انسان‌ها انجام می‌دهند با این تفاوت که سرعت آن بسیار بالاتر است و نیازی هم به بازبینی و نظارت نخواهد داشت. البته استفاده از دستگاه‌ها برای تشخیص اجرام آسمانی کار چندان جدیدی نیست اما این نخستین بار است که دستگاهی توانسته به صورت کاملاً مستقل این کار را انجام دهد.

این فرآیند که توسط اخترشناسان و متخصصین علوم کامپیوتری طراحی شده «یادگیری مستقل توسط دستگاه» نام گرفته است و دستگاه هوش مصنوعی از طریق آن، تصاویری که تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان‌ها ثبت کرده را به طور خودکار دریافت کرده و با استفاده از الگوریتمی که نگارش آن حدود یک سال به طول انجامیده، آن‌ها را دسته‌بندی می‌کند. دستگاه با استفاده از این تکنیک می‌تواند اجسامی را که در محیط بزرگ‌تری قرار گرفته‌اند «جدا کند» و با گذر زمان توانایی شناختشان را نیز به دست آورد.

Hocking_network_full_medium
تصویرسازی شبکه عصبی مغز دستگاه حین یادگیری الگوریتم

اصلی‌ترین نوآوری در ساخت این دستگاه، عدم نیاز آن به نظارت است چرا که این روبات «یاد گرفته» چطور به تصاویر «نگاه کند»؛ این الگوریتم حتی از انسان‌ها نیز باهوش‌تر است چرا که می‌تواند نکاتی را در تصاویر ردیابی کند که شاید انسان‌ها قادر به مشاهده‌ی آن‌ها نباشند. این فناوری می‌تواند در آینده برای ساخت و گسترش خودروهای بدون راننده به کار رفته و آن‌ها را قادر کند اشیاء موجود در محیط اطراف خود را بهتر تشخیص دهند، و همچنین به پزشکان برای تشخیص تومورها و به مامورین حفاظتی در تشخیص سریع‌تر اسلحه‌های مخفی شده کمک کند.

به کار گرفتن این فناوری در دستگاه‌های سونوگرافی، سی.تی اسکن و MRI می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که الگوریتم آن به صورتی نوشته شده الگوهای خاصی را دنبال می‌کند و می‌تواند کوچک‌ترین ناهمخوانی را که شاید از چشم انسانی پنهان بماند، تشخیص دهد. این دستگاه تمام مدت در حال یادگیری و گسترش دانسته‌های خود خواهد بود و به این ترتیب با گذر زمان توانایی خود را در کشف نکات غیرطبیعی افزایش خواهد داد.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۰۱:۲۹
گروه فیزیکSpike S-512 یک هواپیمای جت مافوق صوت است که نخستین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و حالا بعد از چند تغییر و به روزرسانی جدید در طراحی خود، ایمن‌تر شده و ممکن است حتی بتواند به سرعت‌های بالاتری نیز برسد. سازندگان این هواپیما که ۱۸ نفر گنجایش دارد، ادعا می‌کنند بیشینه سرعت آن به ۱.۸ ماخ (معادل ۲۲۰۵ کیلومتر بر ساعت) می‌رسد و این در حالی است که جامبو جت، سریع‌ترین هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ می‌تواند به بیشینه سرعت ۰.۹۲ ماخ (معادل ۱۱۲۶ کیلومتر بر ساعت) برسد.

اگر S-512 واقعاً طوری طراحی شده باشد که بتواند به چنین سرعتی برسد، سرعت آن معادل جت جنگی هورنت F-18 و ۷۲۴ کیلومتر بر ساعت بیشتر از سریع‌ترین جت مافوق صوت غیرنظامی خواهد بود. به گفته‌ی کمپانی Spike Aerospace، سازنده‌ی این هواپیمای لوکس «با چنین سرعتی مردم می‌توانند سه ساعته از نیویورک به لندن سفر کنند یا از پاریس برای تفریح و خرید به دوبی بروند و قبل از زمان شام دوباره در پاریس باشند!»

دلتا بال جدید این هواپیما توانایی‌های ایرودینامیکی بسیار بالایی دارد که می‌تواند قدرت پرواز هواپیما را هم در پرواز با سرعت پایین و هم در سرعت مافوق صوت بهبود بخشد. شکل بال‌های این جت و دُم جدید آن به کاهش نیروی پسار یا مقاومت هوا کمک می‌کنند که موجب مصرف بهینه‌تر سوخت می‌شود. دُم جدید هواپیما همچنین به سبک‌تر شدن هواپیما کمک می‌کند و به نوبه‌ی خود موجب پرواز سریع‌تر آن می‌شود.

اما سرعت این هواپیما تنها بخشی از جذابیت‌های آن است. قسمت داخلی و کابین این هواپیما شبیه به فیلم های علمی-تخیلی طراحی شده است: پنجره‌های بزرگ سراسری با نمای پانورامیک و میز و صندلی‌هایی که باعث می‌شوند کابین درجه یک دیگر هواپیماها حقیر به نظر برسد. مسلماً سفر با این هواپیمای مافوق صوت لوکس، ارزان هم نیست و طبق گزارش‌ها چیزی بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. هیئت مدیره‌ی Spike Aerospace علی‌رغم این قیمت نجومی، آینده‌ی صنعت هوانوردی را در پروازهای مافوق صوت می‌دانند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۰۱:۲۳
گروه فیزیک